Ako si vybrať vodný filter podľa typu
Ak si chcete zaobstarať vodný filter, mali by ste premýšľať o tom, čo presne potrebujete a koľko vody potrebujete na filtrovanie. Existujú rôzne systémy na filtrovanie vody a takisto existuje niekoľko typov ich klasifikácie. V tomto článku vám ponúknem dva spôsoby, ako vybrať vodný filter podľa typu.
Naša prvá klasifikácia je založená na type inštalácie a zahŕňa:
Filter pre celý dom
Filter pod umývadlo /najlepšie v kuchyni/
Filter montovaný na kohútik – batériu
Džbánový filter
Filtračné systémy pre calý dom sú inštalované priamo vo vodnom zdroji domu, najlepšie na mieste kde vodovod vchádza do vašej nehnuteľnosti. Je to voľba pre ľudí, ktorí chcú získať číru a čistú vodu pre všetky možné spôsoby použitia a nielen na varenie a pitie. Sprchovanie a kúpanie v čistej vode a bez kontaminujúcich prvkov je vždy dobré pre zdravie. Inhalácia chlórových pár nielenže ničí pokožku, môže narušiť vašu sliznicu resp. pľúca. Pred samotný statický filter je dobré ešte nainštalovať zmäkčovač vody, ktorý odstráni z vody prílišné množstvo vápnika a zjemní vodu.
Filtre na vodu pod umývadlo zvyčajne prichádzajú s vyhradeným /autonómnym/ kohútikom alebo batériou a sú inštalované pod umývadlom. Dostanete tak čistú vodu na varenie a pitie, domáce povinnosti a umývanie. Ak si môžete vybrať, kam ich nainštalovať, zvyčajne sú inštalované v kuchyni a v kúpeľni.
Filtre namontované na batérie sú zvyčajne malé a umožňujú priame filtrovanie vody z vodovodu. Ak chcete získať nefiltrovanú vodu, môžete ju ľahko získať vypnutím tohto filtra a potečie vám nefiltrovaná voda.
Džbánové filtre sú ideálne pre ľudí, ktorí majú príležitostnú potrebu čistej a filtrovanej vody. Voda sa pridáva do hornej časti džbánu a preteká cez filter do hlavnej nádoby, a vy za niekoľko minút získate filtrovanú vodu.
Druhá klasifikácia vodných filtrov je založená na type filtrácie a je nasledovná:
Mechanické uhlíkové filtre
Filtre reverznej osmózy
Destilácia vody
Uhlíkové filtre zachytávajú zvyšky chlóru a iné zápachové problémy, ako aj všeobecnú chuť. Kontaminanty sa prilepia alebo adsorbujú na povrchy častíc uhlíka pri pretekávaní cez filter. Filter s aktívnym uhlíkom je najlepším riešením na odstránenie ťažkých kovov, rezíduí pesticídov a iných špecifických organických chemikálií. Filtre s uhlíkovou vodou sú k dispozícii v rôznych prevedeniach a veľkostiach vrátane celých domových systémov ale aj malých jednotiek pre kuchyňu.
Technológia reverznej osmózy sa široké vuyžitie v čistiarenskom priemysle. Najskôr sa používala na odsoľovanie morskej vody. RO filtre sa ukázali byť naozaj efektívne a v súčasnosti je po nich veľký dopyt. Fungujú na nasledovnom princípe: voda je tlačená pod tlakom proti jemnej polopriepustnej membráne, ktorá odmieta väčšinu nečistôt a umožňuje prejsť len jednotlivým molekulám.
Destilátory používajú pri zastaranej metóde ohrevu vody, až kým sa voda nevyparí. Princíp spočíva v tom, že vyzrážané pary obsahujú menej nečistôt. Tento proces je neúčinný voči väčšine chemikálií a je dosť pomalý. To znamená, že destilátory sú stále užitočné, ale nie na získanie čistej pitnej a čistej úžitkovej vody.
Vyberte si zariadenie na úpravu vody a starostlivo si premyslite podrobnosti vopred. Cena by nemala byť najdôležitejším faktorom, pretože drahší celodomový systém, vám bude slúžiť dlhé roky a poskytne vám čistú a filtrovanú vodu pre celú domácnosť. Nielen že budete mať čistú vodu na pitie, množstvo spotrebičov v domácnosti bude pracovať efektívnejšie, a predĺžite ich životnosť.